Samarbetet mellan Campus Ängelholm och Högskolan i Halmstad stärks ytterligare
Richard Frobell som sedan januari i år är forsknings- och utvecklingsansvarig vid Campus Ängelholm är nu också ny adjungerad professor i hälsoinnovation vid Högskolan i Halmstad. Den formella kopplingen öppnar upp för samarbeten kring kurser och utbildningar på högskolenivå men också möjligheten att bedriva forskning lokalt på Campus Ängelholm under högskolans paraply.
Campus Ängelholm har sedan tidigare ett samverkansavtal med Akademin för hälsa och välfärd vid Högskolan i Halmstad och man bedriver idag uppdragsutbildning inom coachande ledarskap tillsammans. Att en tjänst inom Campus Ängelholm ligger till grund för adjungeringen som professor på Högskolan kommer att stärka samarbetet inom både forskning och utbildning.
-”Nu finns det en plattform för att diskutera genomförande av högskolekurser lokalt på Campus Ängelholm tillsammans med Högskolan i Halmstad och förhoppningsvis dröjer det inte länge förrän det finns doktorander som har sin arbetsplats på Campusområdet”, säger Bo-Gustaf Snygg, arbetande styrelseordförande på Campus Ängelholm.
Richard Frobell, docent i ortopedi och som verkat vid Lunds universitet, var till i början av året sjukhuschef på Ängelholms sjukhus. Han värderar den oberoende akademiska diskussionen högt och ser fram emot att återvända till akademin och forskningen.
– ”Högskolan i Halmstad är ett innovationsdrivet, ungt och snabbfotat lärosäte som har skapat en egen tung profil med strålande framtidsutsikter. Jag tilltalas framförallt av det övergripande samarbete som Högskolan lyckats formera mellan sina akademier med djupare kunskap som följd”, säger Richard.
Från ett långt arbetsliv i sjukvården med allt från direkt patientkontakt till ledningsperspektiv på alla nivåer och hela vägen till högsta koncernledning hoppas Richard Frobell kunna tillföra systemförståelse för hur hälso- och sjukvården som helhet fungerar samt peka ut de övergripande utmaningarna.
Jens Nygren är professor och ledare för fokusområde Hälsoinnovation på Högskolan i Halmstad. Han menar att genom denna rekrytering får högskolan en stärkt kompetens inom forskningsprogrammen som innefattar hälsoinnovation.
–”Detta gör oss bättre rustade att främja samverkan, forskning och utbildning både inom och mellan våra program”, säger Jens
Stiftelsen Gripen och Erik Paulssons stiftelse är viktiga partners till Campus Ängelholm i denna satsning.
–”De tar ett stort ansvar för att stärka nordvästra Skånes konkurrenskraft och därmed tillföra högre kompetens och utbildningar på sikt,” avslutar Bo-Gustaf Snygg